• KILKA KRESEK II - wystawa

  2014-02-15 01:23

  Zachecamy do obejrzenia plansz wystawy KILKA KRESEK. ARCHITEKTURA PODMIEJSKA NA ZAKRĘCIE NOWYCH CZASÓW.

  Wystawa objaśnia wiele zagadnień związanych z włochowską architekturą próbując odpowiedzieć na pytania, dlaczego wybierano konkretne formy architektoniczne.

 • GRA!

  2013-06-05 13:52

  W najbliższą sobotę 8 czerwca zaparaszamy na czwartą edycję
  WŁOCHOWSKIEJ GRY (POD)MIEJSKIEJ
  dawno, dawno temu...

  Startujemy od 10.00 spod Pałacyku Koelichenów (biblioteka w parku, ul. ks. J. Chrościckiego 2).
  Zapraszamy uczestników indyidualnych i grupy, pieszych i rowerzystów.

  Zgłoszenia: wlochy.pod.warszawa@gmail.com

  WIĘCEJ

 • SPOTKANIA

  2013-05-19 18:43

   Zapraszamy na dwa pierwsze spotkania w ramach cyklu MIESZKAM WE WŁOCHACH - oba we włochowskiej bibliotece (ul. ks. Chrościckiego 2), oba w piątki o 17.30: 24 maja i 14 czerwca.

  24 maja zmierzmy się z tematem EWANGELIKÓW-AUGSBURSKICH WE WŁOCHACH.
  Naszym gościem będzie pani Ewa Kitzman.

  Cykl organizuje fundacja Stare Nowe Moje Włochy, współfinansuje m.st. Warszawa.

 • SEZON 2013

  2013-02-24 23:19

   Pod koniec kwietnia rusza kolejny cykl imprez związanych z historią warszawskich Włoch.
  Zapraszamy do przeglądania PROGRAMU.

  W dziale teksty bardzo ciekawe wspomnienie autorstwa Witolda Lilientala.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 12 Następna »

 

BORATYNOWIE - DOMAŃSCY

 Dnia 27.03.2009 r. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Włochy pod Warszawą 2”. Gościem spotkania była Krystyna Boratyn, która opowiedziała niezwykłą historię o losach dwóch rodzin, które z biegiem czasu połączyły się w osobach rodziców p. Krystyny: Barbary z domu Domańskiej i Zdzisława Boratyna. Na spotkaniu zjawiło się wiele zainteresowanych osób, które bardzo miło spędziły czas, poznając historię tych rodzin.

DOMAŃSCY

 

 1. Najstarszą z rodu ze strony matki pani Krystyny była jej praprababcia, Justyna z Bratyńskich Słotwińska. Justyna była matką Julii (prababcia p. Krystyny), która po wyjściu za mąż za Kazimierza Kosko urodziła troje dzieci: Jadwigę, Jerzego i Marię, zwaną Maniusią.

 2. Cioteczna babcia pani Krystyny Maniusia była sanitariuszką legionową, natomiast jej cioteczny dziadek Jerzy Kosko był ułanem, a w czasie II wojny światowej służył w Armii gen. Andersa. Przemierzył wtedy kawał świata, odwiedzając między innymi Egipt, Palestynę, płynąc statkiem przez Adriatyk do Italii. Krańcem podróży była Wielka Brytania, gdzie Jerzy Kosko mieszkał aż do śmierci w latach pięćdziesiątych. Podróż Jerzego jest utrwalona na licznych fotografiach.

 3. Jadwiga z domu Kosko później Domańska ukończyła żeńską szkołę komercyjną. Pracowała w Odessie, jako nauczycielka. Pani Krystyna opowiadała, że Babcia Jadzia pracowała następnie w Urzędzie Ziemskim na ul. Nowogrodzkiej, gdzie współpracowała między innymi z Marią Kownacką. Później wróciła do zawodu nauczycielki w Zakroczymiu. Wyszła za mąż za Kazimierza Domańskiego, zakroczymskiego nauczyciela. Miała z nim dwoje dzieci: Barbarę i Bogdana.

 4. Dziadek Pani Krystyny, Kazimierz Domański został burmistrzem Zakroczymia w roku 1928. Po przeprowadzce Państwa Domańskich do Włoch historia rodziny związana była z mieszkaniem przy ulicy Moniuszki 17 (dzisiaj Przyłęcka). Przez chwilę zamieszkiwali też przy ulicy Cietrzewia (dawna Parkowa). Kazimierz był kandydatem na wójta tej miejscowości. W głosowaniu pierwszym został wybrany na tymczasowego wójta dnia 27 września 1934, miał wtedy 37 lat. Na stałe został wójtem dzielnicy Włoch, dopiero w drugim głosowaniu we wrześniu 1935 roku. Rada Włoch doceniła jego znaczne doświadczenie w pracy samorządowej.

Strony: 1 2 3 Następna »