• KILKA KRESEK II - wystawa

  2014-02-15 01:23

  Zachecamy do obejrzenia plansz wystawy KILKA KRESEK. ARCHITEKTURA PODMIEJSKA NA ZAKRĘCIE NOWYCH CZASÓW.

  Wystawa objaśnia wiele zagadnień związanych z włochowską architekturą próbując odpowiedzieć na pytania, dlaczego wybierano konkretne formy architektoniczne.

 • GRA!

  2013-06-05 13:52

  W najbliższą sobotę 8 czerwca zaparaszamy na czwartą edycję
  WŁOCHOWSKIEJ GRY (POD)MIEJSKIEJ
  dawno, dawno temu...

  Startujemy od 10.00 spod Pałacyku Koelichenów (biblioteka w parku, ul. ks. J. Chrościckiego 2).
  Zapraszamy uczestników indyidualnych i grupy, pieszych i rowerzystów.

  Zgłoszenia: wlochy.pod.warszawa@gmail.com

  WIĘCEJ

 • SPOTKANIA

  2013-05-19 18:43

   Zapraszamy na dwa pierwsze spotkania w ramach cyklu MIESZKAM WE WŁOCHACH - oba we włochowskiej bibliotece (ul. ks. Chrościckiego 2), oba w piątki o 17.30: 24 maja i 14 czerwca.

  24 maja zmierzmy się z tematem EWANGELIKÓW-AUGSBURSKICH WE WŁOCHACH.
  Naszym gościem będzie pani Ewa Kitzman.

  Cykl organizuje fundacja Stare Nowe Moje Włochy, współfinansuje m.st. Warszawa.

 • SEZON 2013

  2013-02-24 23:19

   Pod koniec kwietnia rusza kolejny cykl imprez związanych z historią warszawskich Włoch.
  Zapraszamy do przeglądania PROGRAMU.

  W dziale teksty bardzo ciekawe wspomnienie autorstwa Witolda Lilientala.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 12 Następna »

 

CMENTARZ PARAFIALNY


Założony 1937 staraniem ks. prałata Juliana Chrościckiego. Pierwszy pogrzeb i jednoczesne poświęcenie cmentarza odbył się w marcu 1937 roku w formie procesji z kościółka prz ul. Mickiewicza (potem Mikowa, dziś Chrościckiego, parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus). W czasie wojny w jednej z mogił przechowano trzy dzwony kościelne, podczas brawurowej nocnej akcji zdjęte przez strażaków. Dzięki temu ocalały i nie zostały przetopione.

Cmentarz powstał częściowo na terenie dawnego carskiego fortu Włochy V (patrz: http://www.wlochy-pod-warszawa.pl/?fort-wlochy,100), należącego do Twierdzy Warszawa. W kazamatach fortu (teren poza cmentarzem) w czasie wojny przez krótki czas było getto żydowskie, przed i po wojnie kazamaty były zamieszkałe przez miejscową biedotę (patrz opowiadanie w
Powidokach Marka Nowakowskiego). W czasie wojny cmentarz był miejscem stracenia ok. 30 osób (Polaków, Żydów, Romów), po wojnie ciała ekshumowano. 16 IX 1944 w dniu wywózki mężczyzn z Włoch na cmentarzu ukrywało się ok. 70 mężczyzn. Zakład kamieniarski przy cmentarzu prowadzi od początku ta sama rodzina, Franusiewiczowie. Od strony ul. Ryżowej mieściła się pierwsza we Włochach Szkoła Powszechna (nieistniejący drewniany budynek)). Kaplica cmentarna to przebudowana w 1937 r. piwnica forteczna. Niedaleko jednej z dwóch głównych alei znajduję się stara drewniana dzwonnica. Najstarsze kwatery oznaczono cyframi I i III.

Cmentarz we Włochach obfituje w groby wojenne, spoczywa tu wielu więźniów obozów koncentracyjnych, postańców warszawskich
zołnierzy AK i innych formacji. Wiele mogił to groby symboliczne. Ciekawym miejscem jest osobno wydzielony cmentarzyk dziecięcy, na którym pochówki są prowadzone na pewno od czasów owjny, być może wcześniej. Cmentarz włochowski był naturalnym miejscem pochówku członków rodzin szczególnie dla Włoch zasłużonych: Kłosiów, Sobieszków, Mizerskich, Chmielewskich. Groby rodzinne Koelichenów mieszczą się na warszawskim Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim.