• KILKA KRESEK II - wystawa

  2014-02-15 01:23

  Zachecamy do obejrzenia plansz wystawy KILKA KRESEK. ARCHITEKTURA PODMIEJSKA NA ZAKRĘCIE NOWYCH CZASÓW.

  Wystawa objaśnia wiele zagadnień związanych z włochowską architekturą próbując odpowiedzieć na pytania, dlaczego wybierano konkretne formy architektoniczne.

 • GRA!

  2013-06-05 13:52

  W najbliższą sobotę 8 czerwca zaparaszamy na czwartą edycję
  WŁOCHOWSKIEJ GRY (POD)MIEJSKIEJ
  dawno, dawno temu...

  Startujemy od 10.00 spod Pałacyku Koelichenów (biblioteka w parku, ul. ks. J. Chrościckiego 2).
  Zapraszamy uczestników indyidualnych i grupy, pieszych i rowerzystów.

  Zgłoszenia: wlochy.pod.warszawa@gmail.com

  WIĘCEJ

 • SPOTKANIA

  2013-05-19 18:43

   Zapraszamy na dwa pierwsze spotkania w ramach cyklu MIESZKAM WE WŁOCHACH - oba we włochowskiej bibliotece (ul. ks. Chrościckiego 2), oba w piątki o 17.30: 24 maja i 14 czerwca.

  24 maja zmierzmy się z tematem EWANGELIKÓW-AUGSBURSKICH WE WŁOCHACH.
  Naszym gościem będzie pani Ewa Kitzman.

  Cykl organizuje fundacja Stare Nowe Moje Włochy, współfinansuje m.st. Warszawa.

 • SEZON 2013

  2013-02-24 23:19

   Pod koniec kwietnia rusza kolejny cykl imprez związanych z historią warszawskich Włoch.
  Zapraszamy do przeglądania PROGRAMU.

  W dziale teksty bardzo ciekawe wspomnienie autorstwa Witolda Lilientala.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 12 Następna »

 

KAROL RÓG - HENRYK DYNER - WALCOWNIA WŁOCHY

 Dnia 24.04.2009 r. odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Włochy pod Warszawą 2”. Gościem spotkania był Karol Róg. Opowiedział interesującą historię swojej rodziny, która częściowo wywodzi się z Francji.


1. Założycielem rodu pana Karola od strony matki był prapradziadek Franciszek Dyner, Francuz i żołnierz armii napoleońskiej. Ranny Franciszek wracał wraz z Napoleonem z Moskwy. W Koniecpolu zajęła się nim mieszkanka tej miejscowości Kunegunda Nowakowska, która później została jego żoną. Z ich małżeństwa narodził się pradziadek Karola Róga, Andrzej Dyner.


2. Andrzej Dyner urodzony w roku 1838 brał udział w powstaniu styczniowym w 1863 roku, przez co został skazany na zsyłkę na Syberię. Po długich staraniach rodziny nie wyjechał, ale został umieszczony w więzieniu w Kielcach, gdzie odsiadywał swój wyrok. Kilka lat później został zwolniony. Ożenił się z Marianna Żyszczyńską. Niestety ciężko zachorował i niebawem zmarł.


3. Dziadek Karola, a syn Marii i Andrzeja, Henryk Dyner (ur. 1869 r.), gdy miał dwa lata został półsierotą, ponieważ umarła mu matka. W 1873 r. zmarł jego ojciec. Henrykiem zajęła się rodzina ze strony matki. Żyszczyńscy wychowywali go w Koniecpolu. Skończył szkołę tzw. „Freblówkę”, uczył się również u ks. Edwarda Nowakowskiego. W piętnastym roku życia zaczął praktykę w Nowej Pogoni (obecny Sosnowiec). Kształcił się w dziedzinie montaży konstrukcji stalowej. W 1890 r. ożenił się z Karoliną ze Smełków (córką administratora Chrząstkowa, majątku Potockich pod Częstochową). Henryk i Karolina mieli troje dzieci: Mariannę ur.1893 (matkę p. Karola), Matyldę i Janinę. Ostatnia z córek – Janina Dyner przez całe swoje życie mieszkała we Włochach i pracowała w fabryce Orthwein. Matylda lubiła z ojcem (Henryk Dyner) chodzić na polowania. Niestety w roku 1915 przy czyszczeniu broni palnej zdarzył się wypadek i zmarła. Odeszła w wieku 20 lat w szpitalu na ul. Leszno, została pochowana na Powązkach. Wszystkie córki Henryka uczyły się w domu, w późniejszym czasie chodziły na pensję do pani Tołwińskiej przy ul. Św. Barbary 4.


4. Dziadek pana Karola (Henryk) wykonywał wiele robót. Montował w Ostrowie Świętokrzyskim piec hutniczy. W roku 1901 budował hutę i gazownię w Złotouście na Uralu. Współpracował z przedsiębiorstwem Syrena.. W roku 1893 założył samodzielne przedsiębiorstwo montażowe robót konstrukcyjno-kotlarskich, do spółki z Franciszkiem Frysztackim.  W 1900 zamieszkał w nieistniejącym już Starym Dworze we Włochach (należącym do majątku Koelichenów), a następnie w pałacu na zaproszenie państwa Koelichenów. Działo się to w okresie budowy Walcowni Włochy (1903-1904), którą kierował Henryk Dyner i Franciszek Frysztacki. W roku 1913 Henryk zakupił działkę i rozpoczął budowę domu „Chrząstowianka” przy ul. Milanowskiej 33 (dawniej ul. Jagiellońska). Budowę przerwała I wojna światowa. Dom został zrujnowany przez przechodzący front i rosyjski ostrzał artyleryjski. Rodzina wojnę przeczekała u Władysława Hassa w Skoroszach. Henryk Dyner był członkiem Miejscowej Rady Opiekuńczej gminy Skorosze. Dzięki jej działalności powstała m.in. ochronka dla dzieci w Pruszkowie. Rada, składająca się z lepiej sytuowanych obywateli pomagała najbiedniejszym przetrwać wojnę.

Strony: 1 2 3 Następna »