• KILKA KRESEK II - wystawa

  2014-02-15 01:23

  Zachecamy do obejrzenia plansz wystawy KILKA KRESEK. ARCHITEKTURA PODMIEJSKA NA ZAKRĘCIE NOWYCH CZASÓW.

  Wystawa objaśnia wiele zagadnień związanych z włochowską architekturą próbując odpowiedzieć na pytania, dlaczego wybierano konkretne formy architektoniczne.

 • GRA!

  2013-06-05 13:52

  W najbliższą sobotę 8 czerwca zaparaszamy na czwartą edycję
  WŁOCHOWSKIEJ GRY (POD)MIEJSKIEJ
  dawno, dawno temu...

  Startujemy od 10.00 spod Pałacyku Koelichenów (biblioteka w parku, ul. ks. J. Chrościckiego 2).
  Zapraszamy uczestników indyidualnych i grupy, pieszych i rowerzystów.

  Zgłoszenia: wlochy.pod.warszawa@gmail.com

  WIĘCEJ

 • SPOTKANIA

  2013-05-19 18:43

   Zapraszamy na dwa pierwsze spotkania w ramach cyklu MIESZKAM WE WŁOCHACH - oba we włochowskiej bibliotece (ul. ks. Chrościckiego 2), oba w piątki o 17.30: 24 maja i 14 czerwca.

  24 maja zmierzmy się z tematem EWANGELIKÓW-AUGSBURSKICH WE WŁOCHACH.
  Naszym gościem będzie pani Ewa Kitzman.

  Cykl organizuje fundacja Stare Nowe Moje Włochy, współfinansuje m.st. Warszawa.

 • SEZON 2013

  2013-02-24 23:19

   Pod koniec kwietnia rusza kolejny cykl imprez związanych z historią warszawskich Włoch.
  Zapraszamy do przeglądania PROGRAMU.

  W dziale teksty bardzo ciekawe wspomnienie autorstwa Witolda Lilientala.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 12 Następna »

 

KOELICHENOWIE

 

2 XII 1789 – Jan Koelichen bierze udział w czarnej procesji do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zainicjowanej przez Jana Dekerta. Nasuwa to myśl, że rodzina musiała być już od dość dawna obecna w Warszawie, bo był to marsz z petycjami do króla Stanisława Augusta, w którym brali udział znamienici przedstawiciele mieszczaństwa.

Tymczasem Andrzej Koelichen według napisu na nagrobku urodził się w 1791 roku w Toruniu, jego ojcem był Fryderyk Koelichen lub właśnie Jan. Być może były to dwie odnogi rodziny, a toruńska dopiero zaczynała prowadzić interesy w Warszawie.

 

1819 – Andrzej Koelichen żeni się z Krystyną z Frybesów I voto Blezer, przez ożenek staje się właścicielem domu przy ul. Długiej 567. Potem dokupuje dom sąsiedni i zakłada tam skład win węgierskich (patrz: anegdota w książce Karoliny Beylin Życie codzienne Warszawy w latach 1800 – 1914, s. 220). Majątek mieścił się naprzeciwko Arsenału, potem w otwartym domu Andrzeja bywali Juliusz Kossak, Franciszek Kostrzewski, śpiewak Julian Dobrski. Andrzej Koelichen promował czytelnictwo w Warszawie, organizował prenumeratę czasopism, rozprowadzał książki.

 

1830 - Andrzej Koelichen zostaje porucznikiem Gwardii Narodowej podczas powstania listopadowego.


1842 – We Włochach powstaje pierwsza cegielnia.


1844 – Andrzej Koelichen kupuje cegielnie włochowskie i pałacyk należący wcześniej do hrabiego Mostowskiego. Później m.in. kościół p.w. Zbawiciela powstał z cegły Koelichenów.

Majątek odziedziczą synowie Andrzeja: Karol Emil dostanie od ojca majątek z pałacykiem, Edward cegielnie.

1859 – Edward i Karol Emil rozpoczynają we Włochach budowę nowego pałacyku (architekt Aleksander Zabierzowski), na miejscu starego, który zostaje prawie całkowicie rozebrany.


’60-te lata XIX w. – Budowa we Włochach stacji kolei warszawsko-wiedeńskiej. Kolej rozcina majątek na dwie części.


15 IV 1861 – Umiera Andrzej Koelichen. Ze wspomnienia w „Kurierze Warszawskim”: obok zawodu kupieckiego, był on prawdziwym obywatelem kraju, kochał go też całą duszą swoją i gotów był na wszelkie poświęcenia dla niego. Od rogatek wolskich bratnie barki przyjaciół poniosły trumnę na cmentarz. Na pogrzebie zebrali się tłumnie warszawiacy, oraz patriotycznie nastawiona młodzież, która złożyła kwiaty przy okazji na grobie podpułkownika Jana Peuckera. To wydarzenie spowodowało, że generał gubernator Fiodor Paniutyn zakazał brania udziału w pogrzebach osobom spoza rodziny zmarłego.


1863 – W domu handlowym przy Długiej 61 mieści się placówka ekspozytury władz powstańczych. W tym miejscy rozprowadzano tajną korespondencję. Karol Koelichen był aresztowany dwukrotnie: w 1863 i 1864 roku.

Strony: 1 2 3 4 Następna »