• KILKA KRESEK II - wystawa

  2014-02-15 01:23

  Zachecamy do obejrzenia plansz wystawy KILKA KRESEK. ARCHITEKTURA PODMIEJSKA NA ZAKRĘCIE NOWYCH CZASÓW.

  Wystawa objaśnia wiele zagadnień związanych z włochowską architekturą próbując odpowiedzieć na pytania, dlaczego wybierano konkretne formy architektoniczne.

 • GRA!

  2013-06-05 13:52

  W najbliższą sobotę 8 czerwca zaparaszamy na czwartą edycję
  WŁOCHOWSKIEJ GRY (POD)MIEJSKIEJ
  dawno, dawno temu...

  Startujemy od 10.00 spod Pałacyku Koelichenów (biblioteka w parku, ul. ks. J. Chrościckiego 2).
  Zapraszamy uczestników indyidualnych i grupy, pieszych i rowerzystów.

  Zgłoszenia: wlochy.pod.warszawa@gmail.com

  WIĘCEJ

 • SPOTKANIA

  2013-05-19 18:43

   Zapraszamy na dwa pierwsze spotkania w ramach cyklu MIESZKAM WE WŁOCHACH - oba we włochowskiej bibliotece (ul. ks. Chrościckiego 2), oba w piątki o 17.30: 24 maja i 14 czerwca.

  24 maja zmierzmy się z tematem EWANGELIKÓW-AUGSBURSKICH WE WŁOCHACH.
  Naszym gościem będzie pani Ewa Kitzman.

  Cykl organizuje fundacja Stare Nowe Moje Włochy, współfinansuje m.st. Warszawa.

 • SEZON 2013

  2013-02-24 23:19

   Pod koniec kwietnia rusza kolejny cykl imprez związanych z historią warszawskich Włoch.
  Zapraszamy do przeglądania PROGRAMU.

  W dziale teksty bardzo ciekawe wspomnienie autorstwa Witolda Lilientala.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 12 Następna »

 

LODZIARNIA

 W 2011 roku słynna włochowska lodziarnia Szukalskich i Szczęśniaków obchodzi 50-lecie. Jak łatwo policzyć jej historia rozpoczęła się w 1961 roku. Kto pamięta żetony na lody? I okrągłe stoliki przed pawilonem na Popularnej? Kilkugodzinne kolejki latem ciągnące się wzdłuż ulicy? Czekanie z termosem, by wspaniały smakołyk bezpiecznie przetransportować do domu?


Podczas naszego spotkania o historii rodzinnego interesu opowiedzieli Andrzej (zięć Wandy i Mariana Szukalskich), Agnieszka (wnuczka Wandy i Mariana) i Wojciech Szczęśniakowie (brat Andrzeja).


Lodziarnię we Włochach założył przedwojenny warszawski cukiernik Marian Szukalski. Przed wojną prowadził kawiarnię w Ogrodzie Saskim. Rodzinne legendy opowiadają o muzyce na żywo i znajdującym się nieopodal lodowisku. Historię przerywa wojna. Marian Szukalski jest członkiem AK, za co później będzie musiał zapłacić wysoką cenę. Po wojnie nie może dostać pozwolenia na prowadzenie cukierni, każdy rozpoczęty interes jest natychmiast likwidowany przez władze.


W ten sposób Marian, z żoną Wandą (to ta Pani, która przez lata prowadziła lodziarnię) lądują we Włochach, które są bardziej na uboczu. Pierwotnie lody sprzedają w budce na ul. Chrobrego tuż przy stacji. Niebawem budują prowizoryczny (stał kilkadziesiąt lat) pawilon na ul. Popularnej (na własnej kupionej wcześniej działce). To ten pawilon tak dobrze pamiętają włochowianie. Metalowe stoliki i barierki przed nim – ogródek, który przez lata był miejscem licznych spotkań. Po śmierci męża interesem żelazną ręką kieruje Wanda.


Różne koleje losu doprowadzają do sprzedaży działki i pawilonu. Od 2005 roku lodziarnia działa w tym samym miejscu, lecz w nowym lokalu – na parterze domu wielorodzinnego. Po Andrzeju i Agnieszce Szczęśniakach, lodziarnię przejmuje Wojciech, nadając jej nową nazwę – Cafe Malfato. Lody – choć do ich produkcji nie można już używać prawdziwych jajek (sanepid...) - są nadal przepyszne!