• KILKA KRESEK II - wystawa

  2014-02-15 01:23

  Zachecamy do obejrzenia plansz wystawy KILKA KRESEK. ARCHITEKTURA PODMIEJSKA NA ZAKRĘCIE NOWYCH CZASÓW.

  Wystawa objaśnia wiele zagadnień związanych z włochowską architekturą próbując odpowiedzieć na pytania, dlaczego wybierano konkretne formy architektoniczne.

 • GRA!

  2013-06-05 13:52

  W najbliższą sobotę 8 czerwca zaparaszamy na czwartą edycję
  WŁOCHOWSKIEJ GRY (POD)MIEJSKIEJ
  dawno, dawno temu...

  Startujemy od 10.00 spod Pałacyku Koelichenów (biblioteka w parku, ul. ks. J. Chrościckiego 2).
  Zapraszamy uczestników indyidualnych i grupy, pieszych i rowerzystów.

  Zgłoszenia: wlochy.pod.warszawa@gmail.com

  WIĘCEJ

 • SPOTKANIA

  2013-05-19 18:43

   Zapraszamy na dwa pierwsze spotkania w ramach cyklu MIESZKAM WE WŁOCHACH - oba we włochowskiej bibliotece (ul. ks. Chrościckiego 2), oba w piątki o 17.30: 24 maja i 14 czerwca.

  24 maja zmierzmy się z tematem EWANGELIKÓW-AUGSBURSKICH WE WŁOCHACH.
  Naszym gościem będzie pani Ewa Kitzman.

  Cykl organizuje fundacja Stare Nowe Moje Włochy, współfinansuje m.st. Warszawa.

 • SEZON 2013

  2013-02-24 23:19

   Pod koniec kwietnia rusza kolejny cykl imprez związanych z historią warszawskich Włoch.
  Zapraszamy do przeglądania PROGRAMU.

  W dziale teksty bardzo ciekawe wspomnienie autorstwa Witolda Lilientala.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 12 Następna »

 

ZDJĘCIA LOTNICZE WŁOCH 1944 - ZYGMUNT WALKOWSKI

 Dnia 22 maja 2009 r. odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu „Włochy pod Warszawą 2”, którego gościem był varsavianista, Zygmunt Walkowski. Pan Zygmunt zajmuje się interpretacją zdjęć wojennej Warszawy. Zaprezentował część spośród odnalezionych przez siebie w Narodowym Archiwum USA w Waszyngtonie zdjęć lotniczych i naziemnych wykonanych przez wojsko niemieckie w okresie 1939-1945 na terenie Warszawy i okolic. Badaniem tego zbioru pan Zygmunt zajmuje się od dziesięciu lat. Materiały zostały przywiezione do USA pod koniec wojny. Zbiór, mierzony w tonach, jest uporządkowany według pierwotnych niemieckich sygnatur całkowicie pozbawionych opisów. Jego ogromne rozmiary powodowały, że nikt wcześniej nie podjął się jego opracowania. Pan Zygmunt rozszyfrował kod, którym posługiwali się Niemcy przy oznaczaniu zdjęć. Bazą dla sygnatur okazały się współrzędne geograficzne fotografowanych miejsc. Zdjęcia lotnicze wykonywane przez Luftwaffe w przed, w trakcie oraz po Powstaniu Warszawskim obrazują postępujący stan rujnacji miasta. Pomagają precyzyjnie weryfikować dane na temat walk powstańczych, rozmieszczenia barykad, kolejności dokonywanych zniszczeń. Podczas spotkania w bibliotece gość skoncentrował się na pokazywaniu zdjęć lotniczych Włoch i okolic. Pokazując sekwencje kilku fotografii odtwarzał trasę przelotu samolotu, w którym znajdował się fotograf.

 • W roku 2007 p. Zygmunt dotarł do Stanów Zjednoczonych i tam dzięki wsparciu Fundacji Kościuszkowskiej przeglądał przez trzy miesiące Archiwum Narodowe USA. Materiały okazały się bardzo cennym narzędziem (szczególnie dla polskich historyków), ponieważ pozwalają dokładnie prześledzić przebieg wojny i okres burzenia Warszawy.  Zdjęcia pozwalają wywnioskować m.in. dokładną datę wysadzenia Zamku Królewskiego w Warszawie.
 • Na zdjęciach naziemnych z okresu 25-26 września 1939 pokazywane był atak wojsk niemieckich na najbliższe okolice Włoch oraz polscy cywile uciekający z miasta. Oglądaliśmy: zniszczony budynek w rejonie ulic Szczęśliwickiej i Opaczewskiej, generałów niemieckich, którzy rezydowali w pałacyku w Falentach, okopy, zdjęcia wkopanych w ziemie butli gazowych, chronioną przez zaporę przeciwczołgową pętlę tramwajową przy ulicy Opaczewskiej (została otwarta w roku 1935 roku i była jedną z najbardziej nowoczesnych w Europie), działki ogrodnicze w okolicach ulic Kopińskiej i Radomskiej oraz tory, wagony i stację (najprawdopodobniej Strzelnica) kolejki EKD na granicy miasta z Fortem Szczęśliwickim. Niemieccy żołnierze, którzy przeprowadzali kontrole pasażerów kolejki. Na fotografiach zostali uwiecznieni podczas ukrywania się w rowach. Na niektórych ze zdjęć widać poległych żołnierzy.
 • W drugiej serii zdjęć pan Zygmunt pokazał nam zdjęcia lotnicze z 1944 roku (lipiec, sierpień), które szczegółowo przedstawiały Włochy. Widać było na nich stawy, fort, cały ciąg ulic, pałacyk, oraz mały stawik przy kościele, którego aktualnie już nie ma, Odolany i pola. Niemcy budowali wtedy obok dawnej ulicy Sieradzkiej drogę na Chrzanów, nie było wtedy jeszcze tunelu na ul. Parowcowej.  Zobaczyć można było również cegielnię, folwark Karolin, gliniankę, a w okolicach stawu Koziorożca drewniany komisariat i kwiaciarnię (na przeciwko stawu jedyna na Włochach, na terenie działki niedawno przyłączonej do parku) i barak harcerski, w którym wypożyczany był sprzęt wodny.
Strony: 1 2 Następna »