Eksperci ds. Zdrowia przewidują, że wirus brodawczaka jamy ustnej, przenoszony przez seks oralny, wkrótce przerośnie palenie i może stać się główną przyczyną raka jamy ustnej. Mówi się, że wirus atakuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Według National Health Service w 2011 r. Zdiagnozowano około 6797 przypadków raka jamy ustnej, a liczba ta wzrosła dopiero od tego czasu. Eksperci ostrzegają, że liczba przypadków raka jamy ustnej rośnie, a niekontrolowane rozprzestrzenianie się odgrywa w tym dużą rolę.

Kontraktuje się podczas seksu bez zabezpieczenia i wpływa na obszary ciała narażone na wilgoć, takie jak B. jama ustna, odbytnica, szyjka macicy i gardło. Wirus jest bardzo powszechny i ​​wysoce zaraźliwy. NHS informuje również, że ponad trzy czwarte aktywnych seksualnie kobiet ma kontakt z tym wirusem. W kontakcie z osobą mogą wystąpić objawy, takie jak nieleczone wrzody, ból w jamie ustnej, biało-czerwone plamy na skórze wokół ust lub gardła, trudności w połykaniu, guzki na szyi i drastyczna utrata masy ciała.

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się HPV

Najlepszym sposobem ochrony przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową jest brak seksu. Istnieją jednak inne metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa. Zastosowanie barier, takich jak prezerwatywy, może zapobiec rozprzestrzenianiu się HPV. Ponadto placek lateksowy znany jako matka może być umieszczony nad genitaliami kobiety, aby chronić ją przed infekcją przenoszoną drogą płciową.

Stwierdzono, że różnorodne nowotwory narządów płciowych są powiązane z wirusem brodawki. Wniosek, że wirus brodawczaka ludzkiego promuje raka jamy ustnej, jest zatem absolutnie logiczny. Ponadto osoby z więcej niż 20 partnerami seksualnymi są bardziej narażone na ustne zakażenie HPV.

Więcej faktów na temat HPV

• Istnieje ponad 100 wariantów wirusa brodawczaka ludzkiego.
• Jest dwa razy częstszy u mężczyzn niż u kobiet.
• Około jedna czwarta wszystkich przypadków raka jamy ustnej jest związana z HPV.
• Liczba przypadków potroiła się w ciągu ostatniej dekady. Eksperci przewidują, że ten trend będzie kontynuowany w przyszłości.
• Rak jamy ustnej wywołany przez HPV jest 16. najczęstszym rakiem w Wielkiej Brytanii. Podobny trend można zaobserwować w Stanach Zjednoczonych.
• Wczesne wykrycie raka jamy ustnej może zwiększyć przeżycie o ponad 90 procent.